dzisiaj jest sobota, 26 maj 2018

opony, felgi Biznes 
 Sport Najczęściej czytane
Jak zdobyć dotacje z UE?

opublikowany: piątek, 3 kwiecień 2009 / źródło: WSP TWP w Warszawie

Do otrzymania pieniędzy z UE przyczynia się cierpliwość, wiarygodna marka i doskonale napisany wniosek. Przykładem sukcesu w tej dziedzinie jest Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie, która dzięki środkom europejskim inwestuje w swój rozwój.

Przeczytaj także
Akademickie Biuro Karier w WSP TWP w WarszawieAkademickie Biuro Karier w WSP TWP w Warszawie

Platforma e-learningowaPlatforma e-learningowa

Zakończono bezpłatne kursy ECDL w sześciu miastachZakończono bezpłatne kursy ECDL w sześciu miastach

Pętle induktofoniczne w WSP TWP w WarszawiePętle induktofoniczne w WSP TWP w Warszawie

Ostatni nabór na bezpłatne kursy!Ostatni nabór na bezpłatne kursy!

Dlaczego studenci wybierają WSP TWP w Warszawie? Wyniki badań.Dlaczego studenci wybierają WSP TWP w Warszawie? Wyniki badań.

„Dzień Pracy i Edukacji” w Wyższej Szkole Pedagogicznej TWP w Warszawie„Dzień Pracy i Edukacji” w Wyższej Szkole Pedagogicznej TWP w Warszawie

Bezpłatny kurs „Zostań także inżynierem” w KatowicachBezpłatny kurs „Zostań także inżynierem” w Katowicach

Bezpłatny kurs „Zostań także inżynierem” w Katowicach

Kurs komputerowy ECDL advanced w Warszawie i OlsztynieKurs komputerowy ECDL advanced w Warszawie i Olsztynie

Kurs komputerowy ECDL core w WarszawieKurs komputerowy ECDL core w Warszawie

Ostatnia szansa na bezpłatne kursyOstatnia szansa na bezpłatne kursy

Wyniki ankiet oceniających kurs ECDL. Ocena efektów projektu „Przedsiębiorcza Uczelnia”Wyniki ankiet oceniających kurs ECDL. Ocena efektów projektu „Przedsiębiorcza Uczelnia”

Wałbrzych dla niepełnosprawnychWałbrzych dla niepełnosprawnych

Dwa dni dla studentów i absolwentów w Wyższej Szkole Pedagogicznej TWPDwa dni dla studentów i absolwentów w Wyższej Szkole Pedagogicznej TWP


Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie otrzymała dotacje na realizację Projektu o nazwie „Przedsiębiorcza Uczelnia”. Pieniądze zostały przyznane Uczelni w lipcu 2008r. i już po ośmiu miesiącach wyraźnie widać, że przekładają się one na rozwój organizacji.

- Przyznanie wysokiej dotacji z środków UE jest niewątpliwym sukcesem Uczelni- mówi dr Mirosław Grewiński, specjalista w zakresie dotacji Unijnych, twórca Projektu „Przedsiębiorcza Uczelnia”, pełnomocnik Rektora WSP TWP w Warszawie ds. EFS- choć w powszechnej opinii zdobycie dofinansowania, wydaje się skomplikowane to dla doświadczonej instytucji sprostanie wszystkim wymaganiom nie jest trudne. W osiągnięciu sukcesu pomaga znajomość praktycznej strony przyznawania środków oraz siła argumentów, która przekona instytucję wdrażającą, że pieniądze będą wydane w racjonalny sposób. Nie bez znaczenia są też wiedza i doświadczenie zdobyte podczas realizowania kolejnych projektów unijnych.

W dobie obecnego kryzysu coraz więcej firm będzie się po raz pierwszy starać o środki z UE. Pieniądze z tego źródła mogą zapewniają rozwój przedsiębiorstwom w ciężkich czasach i tak jak WSP TWP w Warszawie z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Aby zwiększyć swoje szanse na dotację warto poznać know-how pozyskiwania środków unijnych.

Dla firm, które pierwszy raz starają się o dotację, ważne jest przede wszystkim zdobycie doświadczenia. Niezbędną wiedzę firma może nabyć np. poprzez realizację projektu z partnerem, mającym praktykę w wykorzystaniu środków z Unii. Praktykę w wykorzystaniu funduszy można również nabyć realizując początkowo mniejsze projekty finansowane z środków publicznych pochodzących z UE.

Współpraca z doświadczonymi podmiotami wydaje się być najprostszą drogą do zdobycia doświadczenia. Nawiązanie partnerstwa nie jest trudne, ponieważ wiele organizacji otwarcie poszukuje współpracowników. Ogłoszenia takie można znaleźć np. w serwisie www.ngo.pl. Partnerstwo ma tę zaletę, że to lider projektu ponosi główny ciężar realizacji działań, co pozwala firmie stopniowo nabywać doświadczenie w realizacji projektów.

Projekt „Przedsiębiorcza Uczelnia” ma kilku partnerów- są to: Międzynarodowe Centrum Szkolenia Kompetencji (MCSK) z Lublina, Komenda Główna OHP, Polskie Towarzystwo Polityki Społecznej, Fundacja Apostolstwa Eucharystycznego dla Dzieci Niepełnosprawnych „Dzieci Dzieciom” i Samorządowe Kolegia Odwoławcze w Olsztynie, Szczecinie i Toruniu. Współpraca z partnerami pozwala Uczelni sprawniej realizować zamierzone zadania niż gdyby musiała to robić samodzielnie.

Druga droga nabywania doświadczenia- poprzez realizację coraz bardziej złożonych projektów finansowanych z UE- jest trudniejsza, choć pozwala na większą swobodę działania i sprawia większą satysfakcję. Strategię tę przyjęła WSP TWP w Warszawie.
Jeśli firma wybierze taką drogę warto, aby przede wszystkim zapoznała się z ofertą Unii Europejskiej. Rozpoznanie pozwala określić, z jakiego programu można czerpać środki. Wybór programu zależy głównie od profilu działalności firmy. W wyborze odpowiedniego projektu z pewnością pomoże strona www.funduszeeuropejskie.gov.pl.

Po podjęciu decyzji co do wyboru programu Unijnego, firma musi określić, czy spełnia wszystkie wymagania formalne stawiane przed beneficjentami oraz zastanowić się czy jest w stanie sprostać praktycznym wymaganiom projektu. Na tym etapie wiele firm pozyskuje pomoc niezależnych konsultantów lub firmy specjalizujących się w pozyskiwaniu środków z UE. Firmy, poza doradztwem w zakresie wyboru projektu, pomagają skompletować dokumentację i wypełnić wniosek. Firmy i konsultanci w zamian za swoje usługi pobierają najczęściej wynagrodzenie w wysokości kilku procent wartości projektu. Alternatywą dla pomocy z zewnątrz jest zatrudnienie w ramach struktur firmy wykwalifikowanej kadry, która zadba o wniosek oraz o poprawną realizację Projektu, jak również funkcjonowanie strony formalnej projektu, tak specyficznej dla UE.

WSP TWP w Warszawie zdecydowało się na zatrudnienie pracowników, co zapewnia jej stały sukces w otrzymaniu dotacji. Przyznane fundusze służą Uczelni m.in. do przystosowania jej infrastruktury dla potrzeb osób niepełnosprawnych, sfinansowania 21 kierunków bezpłatnych studiów podyplomowych na siedmiu wydziałach Uczelni, pomagają w uruchomieniu bezpłatnych kursów, wspomagają organizację praktyk i staży dla studentów.

Dzięki dotacji Uczelnia przyznaje stypendia dla pracowników naukowych. Grant wspomaga też promocję szkoły wyższej przy okazji promocji Projektu. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć realizowanych z środków UE jest natomiast platforma e-learningowa będąca projektem badawczo- rozwojowym. System ma się przyczynić do rozwoju i popularyzacji edukacji na odległość oferowanej przez Uczelnię.WSP TWP w Warszawie

02-372 Warszawa
ul. Opaczewska 42/3
tel. 022 822 10 58
fax: 022 822 10 58

http://www.wsptwp.eu
informacje prasowe
tekst dostarczony za pomocą
systemu pr.otwarty.pl


Artykuły oraz zdjęcia umieszczone w portalu Otwarty.pl są chronione prawami autorskimi. Redakcja Otwarty.pl nie ponosi odpowiedzialności
za treść wypowiedzi zamieszczanych na forum oraz w komentarzach artykułów.
© 2007-2013 otwarty.pl - portal internetowy
kontakt z redakcją