dzisiaj jest sobota, 24 luty 2018

opony, felgi Biznes 
 Sport 


Wyprawa na Mont Blanc jako symbol walki z rakiem
Wojtek Samp, Katarzyna Gulczyńska, Piotr Topolski na Gran Paradiso - widok na Mont Blanc
 Wyprawa na Mont Blanc jako symbol walki z rakiem


Najczęściej czytane
Wyprawa na Mont Blanc jako symbol walki z rakiem

opublikowany: czwartek, 15 lipiec 2010 / źródło: Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o.

Dwóch młodych ludzi z Trójmiasta, którym udało się wygrać walkę z rakiem, w sobotę 10 lipca stanęło na szczycie Mont Blanc, na wysokości 4 810 m n.p.m.

Przeczytaj także
Firma Gedeon Richter zdobyła nagrodę Srebrnego DelfinaFirma Gedeon Richter zdobyła nagrodę Srebrnego Delfina

Folik – w trosce o przyszłą mamę i jej dziecko

NAJLEPSI POLSCY GRAFICY I MALARZE W PROJEKCIE ARTYSTYCZNYM GEDEON RICHTERNAJLEPSI POLSCY GRAFICY I MALARZE W PROJEKCIE ARTYSTYCZNYM GEDEON RICHTER

Innowacyjna metoda leczenia mięśniaków

Jakich chorób najbardziej obawiają się Polki?Jakich chorób najbardziej obawiają się Polki?

„Między nami kobietami” Czy tak naprawdę wiesz czym są mięśniaki macicy?„Między nami kobietami” Czy tak naprawdę wiesz czym są mięśniaki macicy?

Jesień i zima - ciężki okres dla chorych psychicznieJesień i zima - ciężki okres dla chorych psychicznie

O antykoncepcji w pigułce - warsztaty edukacyjne w ŚwiebodzinieO antykoncepcji w pigułce - warsztaty edukacyjne w Świebodzinie

Ratunek w nagłych przypadkach, czyli antykoncepcja awaryjna

Serwis www.wpadka.pl na nowoSerwis www.wpadka.pl na nowo

Swiadomemacierzynstwo.com: serwis dla świadomych mam i ginekologówSwiadomemacierzynstwo.com: serwis dla świadomych mam i ginekologów

Gdy łączy tylko dzieckoGdy łączy tylko dziecko

Mama czy już babcia?Mama czy już babcia?

Serwis MamSM.pl już od roku pokazuje internautom, co oznacza SMSerwis MamSM.pl już od roku pokazuje internautom, co oznacza SM

Symulacja Mam SM na uniwersytetach medycznychSymulacja Mam SM na uniwersytetach medycznych


Swoim czynem chcą dać wiarę i nadzieje innym, że można, podobnie jak przed laty Lance Armstrong, wrócić do normalnego życia, życia pełnego pasji i marzeń.

4 lipca wyruszyła z Gdyni wyprawa pod hasłem Mont Blanc Expedition 2010, której głównymi bohaterami byli Wojtek Samp, który przeszedł operację guza pnia mózgu, a następnie guza ślinianki przyusznej oraz Piotr Topolski, który pokonał raka jądra. Towarzyszyła im autorka pomysłu Katarzyna Gulczyńska.

„Ten projekt ma dla mnie osobiste znaczenie. W górach pojawiłam się nagle, podobnie jak nagle pojawia się informacja o chorobie nowotworowej. Moja wspinaczka była wsparciem dla bliskiej chorej osoby. Przyjęcie chemii porównałam do zdobycia jednego z najwyższych szczytów Ziemi. Każda chemia to kolejny, osobisty szczyt... Wierzę, że razem można wygrać walkę o życie, stąd pomysł kolejnej wyprawy. Tym razem do udziału w niej zaprosiłam Wojtka i Piotra, aby pokazać, że można pokonać raka i można zdobyć szczyt” – mówi autorka projektu.

Wojtek Samp jest silną osobą i od początku wierzył, że zdobędzie szczyt tak jak pokonał raka.
„W życiu nie poddaję się łatwo i biorę sprawy w swoje ręce. Dzięki temu żyję. Wyprawę na Mont Blanc potraktowałem jak kolejne wyzwanie. Nigdy wcześniej nie chodziłem po górach, ale teraz rozumiem ludzi, których pasją są wędrówki górskie” – mówi Wojtek.

Piotr Topolski jest oazą spokoju, ale zdecydował się na udział w wyprawie, by dać nadzieję innym, że można pokonać raka i mieć marzenia - można wejść na najwyższy szczyt Europy.

„Kocham góry, w górach często towarzyszą mi najbliżsi. Tym razem było inaczej, ale myślami byłem z żoną, która spodziewa się dziecka. Wiedziałem, że mam do kogo wracać. Tak jak od początku chciałem pokonać raka, tak teraz wiedziałem, że mam zdobyć tę górę” – mówi Piotr.

Wejście na szczyt nie jest łatwe i o sukcesie decyduje często pogoda. „Ze względu na zmieniające się warunki podjęliśmy decyzję o ataku szczytu wprost ze schroniska Tête Rousse na wysokości 3 160 m n.p.m., było to ok. 1 700 m przewyższenia. Po 10-godzinnym marszu, zmagając się z własnymi słabościami, bohaterowie dotarli do celu” – wspomina Katarzyna Gulczyńska.

Termin wyprawy nie był przypadkowy, bo w tym właśnie czasie trwa Tour de France, w którym uczestniczy Lance Armstrong. On również pokonał raka i pokazał, że można wrócić do życia sprzed choroby, dlatego uczestnicy poprzez swój trud pragnęli zwrócić uwagę na postać i działalność Fundacji stworzonej przez tego wybitnego sportowca. Na tę okazję przygotowali specjalne podziękowanie na szczycie trzymając w rękach napisy: THANK YOU LANCE oraz POKONAJ RAKA.

Marzeniem autorki jest zakończyć projekt wydaniem ulotki o wyprawie. „Pragnę, aby ta ulotka znalazła się na każdym oddziale onkologicznym w Polsce i każdym gabinecie lekarza onkologa po to, aby każdy, kto dowiaduje się o swojej chorobie, wiedział że można wygrać, trzeba walczyć, bo warto wygrać nowe życie, życie pełne marzeń i pasji” – wyjaśnia Katarzyna Gulczyńska.

Przebieg oraz fotorelacja z wyprawy jest dostępna na stronie internetowej www.montblancexpedition.pl.

Projekt Mont Blanc Expedition 2010 wspierają Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko, Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o., Port Gdynia, Hill and Knowlton Poland oraz Pixlab.

Kalendarz wyprawy

1 DZIEŃ (04.07.2010 niedziela) – wyjazd uczestników z Polski
2 DZIEŃ (05.07.2010 poniedziałek) – przyjazd do Chamonix; uzupełnienie sprzętu wysokogórskiego
3 DZIEŃ (06.07.2010 wtorek) – przejazd w rejon Doliny Aosty do Parku Narodowego Gran Paradiso, podejście do schroniska Rifugio Vittorio Emanuele II 2 735 m n.p.m.; podstawowe szkolenie wysokogórskie; nocleg w schronisku
4 DZIEŃ (07.07.2010 środa) – wyjście aklimatyzacyjne na Gran Paradiso 4 061 m n.p.m.; zejście z Gran Paradiso i powrót do Chamonix
5 DZIEŃ (08.07.2010 czwartek) – dzień odpoczynku, po sprawdzeniu prognozy pogody zapada decyzja o wyruszeniu w kierunku Mont Blanc ze względu na wkrótce mające nastąpić zmiany warunków atmosferycznych
6 DZIEŃ (09.07.2010 piątek) – wjazd koleją wysokogórską na Nid d’Aigle i podejście do schroniska Tête Rousse 3160 m n.p.m.; nocleg w schronisku
7 DZIEŃ (10.07.2010 sobota) – wyjście ze schroniska Tête Rousse na atak szczytu
w nocy z 9 na 10 lipca; po 10 godzinach zmagań zdobycie Mont Blanc (ok. godz. 10.00)
8 DZIEŃ (11.07.2010 niedziela) – powrót do Chamonix
9 DZIEŃ (12.07.2010 wtorek) – powrót do Polski

Bohaterowie Mont Blanc Expedition 2010

Wojciech Samp
Uczestnik wyprawy Mont Blanc Expedition 2010. W 2000 r., gdy brał udział w samochodowych Mistrzostwach Polski, zdiagnozowano u niego guza pnia mózgu. Po kilku operacjach od nowa musiał uczyć się jeść, chodzić i mówić. Leczył się za pomocą medycyny chińskiej i diety makrobiotycznej, którą stosuje nadal. Pomimo swej niepełnosprawności z sukcesem ukończył Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. W ubiegłym roku przeszedł operację guza ślinianki przyusznej. Uprawia liczne dyscypliny sportowe – jeździ na nartach, łyżwach, rowerze, rolkach, biega i pływa. Jego pasją są szybkie samochody. Aktywny zawodowo. Żonaty, ojciec dwóch córek – Oli i Wiktorii. Wygrał walkę z rakiem. 10 lipca 2010 r. zdobył najwyższy szczyt Europy – Mont Blanc.

Piotr Topolski
Uczestnik wyprawy Mont Blanc Expedition 2010. Przed podjęciem pierwszej pracy zdiagnozowano u niego nasieniaka, dlatego zadecydowano o natychmiastowym usunięciu jądra. Po operacji pojawiły się jednak przerzuty na węzły chłonne. Po czterech cyklach chemioterapii lekarze zaproponowali ich usunięcie. Po powrocie do zdrowia obronił pracę magisterską na Politechnice Gdańskiej. Pracuje jako inżynier budowy. Od 16 lat amatorsko trenuje kolarstwo górskie i bierze udział w zawodach, a wolny czas poświęca na wyprawy górskie – głównie w Tatry. Żonaty, we wrześniu zostanie ojcem. Wygrał walkę z rakiem. 10 lipca 2010 r. zdobył najwyższy szczyt Europy – Mont Blanc.

Katarzyna Gulczyńska
Pomysłodawczyni projektu Mont Blanc Expedition 2010. Gdyńska podróżniczka, alpinistka amatorka. Od lipca 2007 r. do maja 2009 r. uczestniczyła w ośmiu wyprawach na najwyższe góry wszystkich kontynentów z pełnej Korony Ziemi. W sierpniu 2009 r. podczas czterodniowej wyprawy zdobyła osiem ponad czterotysięcznych szczytów masywu Monte Rosa. W trakcie wypraw bliska jej osoba zmagała się z nowotworem. Oboje zakończyli walkę z sukcesem. Wtedy pojawił się pomysł, aby innym dawać siłę do walki z rakiem.Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o.
Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o.

ul. Królowej Marysieńki 70
02-954 Warszawa
tel: 22 642 67 39
fax: 22 858 23 90 lub 95

informacje prasowe
tekst dostarczony za pomocą
systemu pr.otwarty.pl

we współpracy z:
Hill and Knowlton Sp. z o.o.


Artykuły oraz zdjęcia umieszczone w portalu Otwarty.pl są chronione prawami autorskimi. Redakcja Otwarty.pl nie ponosi odpowiedzialności
za treść wypowiedzi zamieszczanych na forum oraz w komentarzach artykułów.
© 2007-2013 otwarty.pl - portal internetowy
kontakt z redakcją