dzisiaj jest wtorek, 24 kwiecień 2018

opony, felgi Biznes 
 Sport 


Kompleksowe podejście do problemu niepełnosprawności w WSP TWP
Projekt „Przedsiębiorcza Uczelnia” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
 Kompleksowe podejście do problemu niepełnosprawności w WSP TWP


Najczęściej czytane
Kompleksowe podejście do problemu niepełnosprawności w WSP TWP

opublikowany: piątek, 21 październik 2011 / źródło: WSP TWP w Warszawie

Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie od 2008r. realizuje działania związane z przystosowaniem swojej oferty dydaktycznej, wyposażenia i budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych. Prowadzone działania mają charakter kompleksowy.

Przeczytaj także
Akademickie Biuro Karier w WSP TWP w WarszawieAkademickie Biuro Karier w WSP TWP w Warszawie

Platforma e-learningowaPlatforma e-learningowa

Zakończono bezpłatne kursy ECDL w sześciu miastachZakończono bezpłatne kursy ECDL w sześciu miastach

Pętle induktofoniczne w WSP TWP w WarszawiePętle induktofoniczne w WSP TWP w Warszawie

Ostatni nabór na bezpłatne kursy!Ostatni nabór na bezpłatne kursy!

Dlaczego studenci wybierają WSP TWP w Warszawie? Wyniki badań.Dlaczego studenci wybierają WSP TWP w Warszawie? Wyniki badań.

„Dzień Pracy i Edukacji” w Wyższej Szkole Pedagogicznej TWP w Warszawie„Dzień Pracy i Edukacji” w Wyższej Szkole Pedagogicznej TWP w Warszawie

Bezpłatny kurs „Zostań także inżynierem” w KatowicachBezpłatny kurs „Zostań także inżynierem” w Katowicach

Bezpłatny kurs „Zostań także inżynierem” w Katowicach

Kurs komputerowy ECDL advanced w Warszawie i OlsztynieKurs komputerowy ECDL advanced w Warszawie i Olsztynie

Kurs komputerowy ECDL core w WarszawieKurs komputerowy ECDL core w Warszawie

Ostatnia szansa na bezpłatne kursyOstatnia szansa na bezpłatne kursy

Wyniki ankiet oceniających kurs ECDL. Ocena efektów projektu „Przedsiębiorcza Uczelnia”Wyniki ankiet oceniających kurs ECDL. Ocena efektów projektu „Przedsiębiorcza Uczelnia”

Wałbrzych dla niepełnosprawnychWałbrzych dla niepełnosprawnych

Dwa dni dla studentów i absolwentów w Wyższej Szkole Pedagogicznej TWPDwa dni dla studentów i absolwentów w Wyższej Szkole Pedagogicznej TWP


Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie realizuje działania z zakresu dostosowania swojej oferty do potrzeb osób niepełnosprawnych w ramach projektu „Przedsiębiorcza Uczelnia”. W odróżnieniu od wielu podobnych inicjatyw, działania WSP TWP charakteryzuje kompleksowość. Na uczelni równocześnie jest modernizowana infrastruktura (podjazdy, windy, łazienki, schodołazy, pętle induktofoniczne), nabywane są pomoce dydaktyczne (specjalistyczne myszy komputerowe, klawiatury, oprogramowanie), wyposażenie sal (krzesła i ławki dla osób niepełnosprawnych), jak również wprowadzane są rozwiązania w zakresie dydaktyki, które ułatwiają osobom niepełnosprawnym studiowanie (e-learning).

-Instytucje, dostosowując się do potrzeb osób niepełnosprawnych, często dokonują zmian w sposób wybiórczy- mówi Anna Mazur, specjalistka ds. monitoringu i ewaluacji Projektu „Przedsiębiorcza Uczelnia”- np. w artykule Tomasza Borowczyka pt. „Uczelnie wyższe a osoby niepełnosprawne. Raport z Trójmiasta” opublikowanym w serwisie Niepelnosprawni.pl możemy przeczytać „uczelnie zajmują się dość pobieżnie problemem studentów niepełnosprawnych (być może z przymusu), bądź w ogóle to zagadnienie nie leży w sferze ich zainteresowań. Czasami dochodzi wręcz do paradoksów. Na przykład w budynku znajdują się toalety dla osób niepełnosprawnych ruchowo, ale nie ma windy, która pozwoliłaby bez przeszkód dostać się na dany poziom studentom poruszającym się na wózkach inwalidzkich”*. Chcemy w naszym przypadku uniknąć takiej sytuacji, dlatego dostosowujemy naszą Uczelnię we wszystkich możliwych zakresach.

Do tej pory WSP TWP gruntownie przystosowała dla potrzeb niepełnosprawnych wydziały w Katowicach i Człuchowie. W najbliższym czasie prace przystosowawcze zostaną wykonane również na wydziale w Olsztynie. Na wszystkich wydziałach WSP TWP znajdują się specjalne ławki i krzesła dla niepełnosprawnych, niepełnosprawni mogą też korzystać z dedykowanych specjalnie dla nich pomocy dydaktycznych jak myszy komputerowe, klawiatury, dyktafony. W najbliższym czasie na większości wydziałów zainstalowane zostaną również pętle induktofoniczne.

W WSP TWP niepełnosprawni studenci mogą też korzystać z oferty Kształcenia na Odległość prowadzonej metodą e-learningu. Dzięki temu rozwiązaniu osoby mające problem z poruszaniem się uczestniczą w 40% zajęć zdalnie.

-Wszystkie oferowane przez nas rozwiązania wzajemnie się uzupełniają, dzięki czemu zapewniamy pełną pomoc osobom niepełnosprawnym chcącym podjąć u nas studia- mówi Radosław Kołodziej, specjalista ds. promocji, rekrutacji i PR projektu „Przedsiębiorcza Uczelnia”- np. dla osób mających problem z poruszaniem oferujemy system Kształcenia na Odległość, jeśli jednak mają one również problem z obsługą standardowej klawiatury lub myszy mogą od nas uzyskać pomoc i otrzymać urządzenia przystosowane do ich potrzeb. Kolejny przykład- jeśli osoba niepełnosprawna musi się dostać do sal komputerowych znajdujących się na piętrze, gdzie zainstalowane jest oprogramowanie dla niedowidzących dojedzie tam specjalną windą lub w miejscach gdzie jej instalacja nie była możliwa- jednym ze schodołazów. Na chwilę obecną mamy jeszcze do zagospodarowania na dostosowanie wydziałów dla potrzeb osób niepełnosprawnych 1 177 000 zł.

Modernizacji Uczelni odbywa się poprzez realizację Projektu „Przedsiębiorcza Uczelnia” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

*Źródło: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/5266WSP TWP w Warszawie

02-372 Warszawa
ul. Opaczewska 42/3
tel. 022 822 10 58
fax: 022 822 10 58

http://www.wsptwp.eu
informacje prasowe
tekst dostarczony za pomocą
systemu pr.otwarty.pl


Artykuły oraz zdjęcia umieszczone w portalu Otwarty.pl są chronione prawami autorskimi. Redakcja Otwarty.pl nie ponosi odpowiedzialności
za treść wypowiedzi zamieszczanych na forum oraz w komentarzach artykułów.
© 2007-2013 otwarty.pl - portal internetowy
kontakt z redakcją