dzisiaj jest sobota, 26 maj 2018

opony, felgi Biznes 
 Sport 


Wystawa - Św. Góra Grabarka w 100 obrazach
 Wystawa - Św. Góra Grabarka w 100 obrazach


Najczęściej czytane
Wystawa - Św. Góra Grabarka w 100 obrazach

opublikowany: środa, 16 listopad 2011 / źródło: Impresja Studio Promocji

W listopadzie w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury (RONiK) w Warszawie można oglądać wystawę malarską „Święta Góra Grabarka w 100 obrazach”, będącą efektem dwutygodniowego pleneru grupy artystów z Rosji, Ukrainy, Białorusi i Polski.

Na płótnach uczestnicy pleneru uwiecznili Cerkiew św. Marty i Marii na Świętej Górze Grabarce, a także urokliwą przyrodę i architekturę, m.in. cerkiewkę w Koterce i ostępy Puszczy Mielnickiej na samej granicy polsko – białoruskiej. Przy wschodnich rubieżach naszego kraju polscy artyści spotkali się z twórcami z Wołogodskiego i Jarosławskiego Obwodu Związku Plastyków Rosji, absolwentami Akademii Sztuk Pięknych z Kijowa i Kosiva na Ukrainie, a także z Mińska Białoruskiego.
Ze 190 obrazów powstałych na Podlasiu, na wystawie prezentowanych jest około 40 wybranych. Ich autorzy to dyplomowani, profesjonalni twórcy, posiadający w swym dorobku wiele zrealizowanych prestiżowych wystaw krajowych i zagranicznych.
Wernisaż w RONiK-u, zorganizowany w listopadowy wieczór spotkał się z dużym zainteresowaniem warszawiaków i mieszkających tutaj Rosjan, Ukraińców i Białorusinów. Opiekę merytoryczno–kulturalną nad plenerem sprawował RONiK, na czele z dyrektorem Andriejem Potiomkinem oraz Adam Kompowski, prezes Fundacji Droga Życia. Nad przebiegiem imprezy czuwał także jej główny inspirator, animator kultury na Podlasiu inż. Eugenisz Wichowski z Tokar koło Mielnika nad Bugiem, wspierany przez Michała Baranowskiego – byłego dyrektora gminnego ośrodka kultury w Mielniku. Komisarzem organizacyjnym tego artystycznego przedsięwzięcia był Marek Madej.
W imieniu uczestników pleneru, spotkanie poprowadzili i podziękowali organizatorom Małgorzata Kobus, wykładowca w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, radna Warszawy poprzedniej kadencji oraz Wojciech Rutkowski – pejzażysta i znany animator kultury na Mazowszu, odznaczony Odznaką Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Zasłużony Działacz Kultury.
Podczas wernisażu, oprócz obejrzenia obrazów powstałych na Podlasiu, można było również posłuchać melodyjnych pieśni rosyjskich, polskich oraz czeskich w wykonaniu znakomitej sopranistki Opery Wrocławskiej Anety Augustyniak. Odbył się także pokaz slajdów z przebiegu pleneru na Św. Górze Grabarce. Miłym akcentem literackim na zakończenie części artystycznej spotkania była recytacja wiersza autorstwa Krystyny Humiennej zainspirowanego pobytem w klasztorze na Św. Górze Grabarce.
Impresja Studio Promocji

ul. Trębacka 4 lok.12,
00-074 Warszawa,
tel./fax: (22) 630 99 16

http://impresjapr.pl
informacje prasowe
tekst dostarczony za pomocą
systemu pr.otwarty.pl

we współpracy z:
Impresja Studio Promocji


Artykuły oraz zdjęcia umieszczone w portalu Otwarty.pl są chronione prawami autorskimi. Redakcja Otwarty.pl nie ponosi odpowiedzialności
za treść wypowiedzi zamieszczanych na forum oraz w komentarzach artykułów.
© 2007-2013 otwarty.pl - portal internetowy
kontakt z redakcją