dzisiaj jest piątek, 27 kwiecień 2018

opony, felgi Biznes 
 Sport 


Arbitraż krajowy porównał się z międzynarodowym
 Arbitraż krajowy porównał się z międzynarodowym


Najczęściej czytane
Arbitraż krajowy porównał się z międzynarodowym

opublikowany: piątek, 23 listopad 2012 / źródło: AM Art-Media Agencja PR Sp. z o.o.

Jak wypada polski arbitraż w konfrontacji z ogólnoświatowymi standardami, jak przedstawia się równość stron postępowania arbitrażowego i jakie są relacje pomiędzy sądownictwem arbitrażowym a sądownictwem powszechnym.

Na te pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji naukowej „Arbitraż krajowy na tle standardów międzynarodowych”, która obyła się w czwartek 22 listopada.

Konferencję naukową, która odbyła się w warszawskim Pałacu Staszica, zorganizował Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej wspólnie z Sądem Arbitrażowym przy Związku Banków Polskich oraz Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Jej uczestnikami byli arbitrzy, prawnicy oraz osoby związane z rozwiązywaniem sporów prawnych bez udziału sądu powszechnego.
Celem konferencji było skonfrontowanie krajowego arbitrażu ze standardami międzynarodowymi. Prezentacja polskich doświadczeń w zakresie arbitrażu na tle rozwoju regulacji prawnych arbitrażu międzynarodowego.
„Organizacja takich konferencji jest bardzo ważna dla naszego środowiska. Pozwala na wymianę doświadczeń i opinii na szereg ważnych i istotnych aspektów związanych z działalnością Sądów Arbitrażowych jak i samych arbitrów. Arbitraż krajowy na tle międzynarodowych standardów przedstawia się bardzo dobrze, chociaż przed nami jeszcze wiele pracy, żeby przekonać przedsiębiorców do stosowania arbitrażu w takim wymiarze jaki ma miejsce we Francji, Anglii czy w Szwecji. W naszej części Europy stajemy się jednak coraz ważniejszym miejscem na tej mapie” – mówi Marek Furtek, prezes Sądu Arbitrażowego przy Krajowym Sądzie Arbitrażowym.
Otwierającym konferencję naukową był prof. dr hab. Andrzej Bierć, prezes Sądu Arbitrażowego przy Związku Banków Polskich, który zwrócił uwagę na ważną inicjatywę i rolę jaką odegrał w organizacji konferencji Marek Furtek prezes Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej.
Pierwszej sesji pod tytułem: „Arbitraż z punktu widzenia regulacji międzynarodowych” przewodniczył prof. dr hab. Wojciech Popiołek. Drugi panel – „Równość stron postępowania arbitrażowego" - prowadził prof. dr hab. Andrzej Kidyba, a trzecią sesję – „Sądownictwo arbitrażowe a sądownictwo powszechne" - moderował prof. dr hab. Tadeusz Ereciński.
Podczas tych trzech sesji prelegenci przedstawiali wybrane elementy krajowego i międzynarodowego arbitrażu. Zostały poruszone między innymi tematy związane z etyką w arbitrów, które wzbudziły ożywioną dyskusję zarówno wśród prelegentów jak i zaproszonych gości. Mówiono o nowych przepisach Komisji ONZ ds. Międzynarodowego Prawa Handlowego (UNCITRAL), które dopuszczają liberalizację prawa dotyczącego możliwości zawierania umowy o poddanie pod arbitraż określonych sporów. Niedawno zawarcie takiej umowy było dopuszczalne tylko w formie pisemnej, ale nowe przepisy umożliwiają jej zawarcie już w dowolnej formie, nawet za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
W trakcie konferencji zaprezentowano również zmiany w nowym Regulaminie ICC oraz statystyki dotyczące powodów składania wniosków o wyłączenie arbitra w Międzynarodowym Sądzie arbitrażowym w Paryżu.AM Art-Media Agencja PR Sp. z o.o.

00-410 Warszawa
ul. Solec 22
tel. 0-22 522 20 44
tel. 0-22 826 43 63

http://www.art-media.com.pl
informacje prasowe
tekst dostarczony za pomocą
systemu pr.otwarty.pl

we współpracy z:
Impresja Studio Promocji


Artykuły oraz zdjęcia umieszczone w portalu Otwarty.pl są chronione prawami autorskimi. Redakcja Otwarty.pl nie ponosi odpowiedzialności
za treść wypowiedzi zamieszczanych na forum oraz w komentarzach artykułów.
© 2007-2013 otwarty.pl - portal internetowy
kontakt z redakcją