dzisiaj jest wtorek, 24 kwiecień 2018

opony, felgi Biznes 
 Sport Najczęściej czytane
Zasłużeni dla Torunia

opublikowany: wtorek, 31 grudzień 2013 / źródło: Urząd Miasta Torunia

Honorowe Obywatelstwo Torunia dla Antoniego Stawikowskiego, a medale: "Thorunium" dla Andrzeja Glonka i "Za zasługi dla miasta Torunia" dla ks. prałata Marka Rumińskiego - na uroczystej, 50. sesji Rady Miasta Torunia 30 grudnia 2013 r.

Zaszczytnym tytułem Honorowego Obywatela Miasta Torunia radni uhonorowali dr. hab. Antoniego Stawikowskiego, astronoma i zasłużonego działacza toruńskiej "Solidarności". Jego portret, autorstwa Bogdana Przybylińskiego, zawiśnie w Galerii Honorowych Obywateli w sali obrad Rady Miasta Torunia.

Antoni Stawikowski urodził się 9 listopada 1933 r. w Nowym Mieście Lubawskim. W roku 1955 ukończył studia na Wydziale Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, od tego samego roku rozpoczął pracę w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN, którego przez wiele lat był kierownikiem. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w roku 1976. W uchwale podkreślono ogromne zasługi Antoniego Stawikowskiego dla tworzenia opozycji demokratycznej w regionie od lat siedemdziesiątych XX wieku, a także dla wzmocnienia i rozbudowy struktur toruńskiej „Solidarności”. Wymieniono ponadto stworzenie Biblioteki Społecznej wydawnictw podziemnych i emigracyjnych (w 1978 r.) oraz kierowanie kolportażem wydawnictw niezależnych w Toruniu w latach 70-tych.

Andrzej Glonek otrzymał z rąk prezydenta Michała Zaleskiego medal Thorunium. Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg z końcem marca 2014 roku przechodzi na emeryturę.

- Znam dyrektora od kilkudziesięciu lat. Jest jedną z najważniejszych i najbardziej zasłużonych osób w toruńskich służbach komunalnych ostatnich dziesięcioleci – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. – Potwierdzam zatem z wdzięcznością, że dyrektor Andrzej Glonek wzorowo wypełniał powierzone mu zadania oraz wpłynął na rozwój Torunia i jego współczesny wizerunek.

Andrzej Glonek jest absolwentem Politechniki Śląskiej, przez ponad czterdzieści lat zawodowej pracy związany był z Toruniem. W toruńskim samorządzie pełnił przez 8 lat funkcję inżyniera miasta, a w 2003 roku objął kierownictwo MZD. Na emeryturę przejdzie z końcem marca 2014 roku.

- Jest to dla mnie ogromny zaszczyt, wielkie uznanie – powiedział podczas uroczystości Andrzej Glonek. – Chciałbym się nim podzielić z moją załogą, tj. z toruńskimi drogowcami i komunalnikami.

Podczas uroczystości w Sali Wielkiej Dworu Artusa wręczono również medal „Za zasługi dla miasta Torunia” na wstędze, którym Rada Miasta wyróżniła ks. prałata Marka Rumińskiego. Wieloletni proboszcz bazyliki katedralnej świętych Janów zaangażowany był w prace remontowo-konserwatorskie przy katedrze, pozyskał zewnętrzne środki finansowe na renowację obiektu, prowadził aktywne działania promujące toruńskie zabytki i Toruń w kraju i poza jego granicami.

- Przyjmijcie słowa czci i wdzięczności za waszą niezłomną wolę wpływania na losy współczesnego Torunia. Okazuję wam należne honory w imieniu wszystkich torunian ­– mówił prezydent Michał Zaleski. - Doceniamy zatem mądrość i dojrzały patriotyzm nowego Honorowego Obywatela Torunia oraz gorliwą posługę duszpasterską wieloletniego kustosza i troskliwego opiekuna bazyliki katedralnej. Proszę, abyście odczuli dziś wdzięczność całego kopernikańskiego Torunia.

Podczas uroczystej sesji wręczono również medale okolicznościowe wydane z okazji Roku Kopernikowskiego i Dni Dziedzictwa Narodowego. Otrzymali je: dr Marek Rubnikowicz – dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu, prof. dr hab. Jan Kopcewicz – prezes Towarzystwa Naukowego w Toruniu, Marian Frąckiewicz – przewodniczący Rady Miasta Torunia oraz Zbigniew Fiderewicz – zastępca prezydenta Miasta Torunia.

Nadano także tytuły „Ambasadora Toruńskiej Turystyki”, przyznawane przez Lokalną Organizację Turystyczną osobom, instytucjom, firmom, które szczególnie wyróżniły się w promocji turystyki i Torunia w kraju lub za granicą w danym roku. Z rąk prezesa LOT Ryszarda Kruka statuetki ambasadorów otrzymali: Malwina Rouba w kategorii "osoba" za pomysł i koordynację akcji „Klucz do mojego miasta”. To dzięki niej powstała w Toruniu pierwsza makieta dotykowa dla osób niewidomych i niedowidzących. Natomiast Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych nagrodzono w kategorii "instytucja/firma" - za organizację prestiżowych dla miasta konferencji poświęconych opiece długoterminowej oraz sponsorowanie toruńskiego festiwalu światła Skyway, który stał się jedną z promocyjnych wizytówek Torunia.Urząd Miasta Torunia

Wały Gen. Sikorskiego 8
87-100 Toruń

http://www.torun.pl
informacje prasowe
tekst dostarczony za pomocą
systemu pr.otwarty.pl


Artykuły oraz zdjęcia umieszczone w portalu Otwarty.pl są chronione prawami autorskimi. Redakcja Otwarty.pl nie ponosi odpowiedzialności
za treść wypowiedzi zamieszczanych na forum oraz w komentarzach artykułów.
© 2007-2013 otwarty.pl - portal internetowy
kontakt z redakcją